среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy ogrodzenia te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało wprawnym okiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało fachowym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, łatwej obróbce i stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza lub od razu ociosuje, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie posyła do miejsca budowy ogrodzenia PCV na plot i bramę ze sztachetek. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scalony spoiwem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień kamieni na sztacheta plastikowe z Niska na plot i bramkę ze sztachet, przybierają one wtedy wielorakie atramenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze złożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak olbrzymich złóż kroi się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie wolno także ciąć na sześciany o symetrycznych zarysach, stosowane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno również je porcjować przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na małe, nieregularnych obrysów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztacheta z plastiku z Ziębic wykorzystuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na balustrady Winylowe na plot i bramkę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru i własnych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być urozmaicony – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki oraz sztachety plastikowe z Rawicza na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek wznosi się z skał przeróżnego konturu, zestawionych na kamiennym lub betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z kafli o nierównych konturach, trzeba je właściwie zestawiać tzn. tak, ażeby kształt każdego następnego scalał się z poprzednim. Żeby takie płot było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku wolno dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur szybko niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają także mchem a także wodorostami. Można to udaremniać pokrywając powierzchnię ogrodzenia względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać brud z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Sprofilowane firmy myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego szorowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, ażeby kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий