понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety czyli po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Żywopłoty najczęściej spełniają funkcje ogrodzenia, natomiast nierzadko służą również za dekoracje. Na ogól takie sztachety plastykowe z Szklarskiej Poręby buduje się w nasłonecznionych elementach, gdzie szybko wzrastają i mocno się zagęszczają. Wiele szyku maja również takie rosnące ploty, jakie wiodą przez osłonięte katy parku. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca gdzieniegdzie gmatwanina gałązek bądź kwiatami aranżują zajmujące wzrok obrazki, natomiast ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , sprawia że nawet krótki spacer w pobliżu takiego ogrodzenia wycisza oraz odpręża.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę role takiego ogrodzenia, warunki które przeważają w ogrodzie, również nasze preferencje a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o prostym pokroju same rosną, często tez ekspansywnie kwitną, niemniej jednak potrzebują tez dużo miejsca. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe sztachety Winylowe mogą być niesłychanie wysmukłe, jednak wypada je regularnie wycinać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na parkan.Jest wiec nad czym się zastanawiać, bo takie plot konstruuje się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•błyskawicznie rośnie,
•cyklicznie podcinany ślicznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek tworzy niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga połyskująca - jesienią bajecznie się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się użytecznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać wyłącznie od strony ogrodu, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Bardzo wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta z plastiku stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki oraz ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło granic posesji. Jeżeli mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezmiernie wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий